
Spotkanie Rektora ze związkami zawodowymi IV 2025
Sprawozdanie ze spotkania władz Uczelni ze związkami 1 kwietnia 2025 roku
W spotkaniu uczestniczyli: rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn, prorektor dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK, kwestor mgr Radosław Wilski oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Spotkanie dotyczyło kwestii podwyżek, jakie są przewidywane w związku z przyznaniem subwencji dla uczelni.
Na wstępie spotkania rektor wspomniał, że przedłużanie się uzgodnień dotyczących podwyżek jest źle widziane przez pracowników. Zwrócił uwagę, że do związków należy 10% pracowników.
Dr hab. Marta Lenartowska, prof. UMK odpowiedziała, że tak mało osób należy do związków z powodu niechęci do opłat składek, ale do biur związkowych przychodzą wszyscy zainteresowani, związki mają wiedzę o potrzebach większości pracowników i są reprezentacją ich wszystkich.
Zgodzono się co do tego, że pośpiech nie służy podejmowaniu dobrych decyzji.
Rektor poprosił, by przedstawiciele każdego ze związków przedstawili swoje stanowisko.
Prof. Stanisław Biniak mówił o dużych dysproporcjach w zarobkach i zasugerował inny podział kwot dla grup pracowniczych. Zapytał też czy jest szansa na zwiększenie kwoty przeznaczonej na podwyżki.
Rektor odpowiedział, że nie widzi takiej możliwości.
Dr hab. Alina Trejgell, prof. UMK zapytała o algorytm jaki zastosowano przy określaniu kwot pensji podstawowej, które wykluczą podwyżkę dla osób je otrzymujących (15.000 pln w grupie nauczycieli , 13.000 pln w grupie nienauczycieli).
Rektor odpowiedział, że była to decyzja „intuicyjna”, uznano, że są to kwoty, które są wysokie w stosunku do obecnych zarobków.
Przedstawiciele IP odczytali swoje stanowisko, które skupiało się na kwestii ustaleń dotyczących tabel wynagradzania – jeśli nie będzie dokonana aktualizacja tabel wynagradzania IP nie widzi sensu dyskusji o podwyżkach.
W wyniku tego oświadczenia wywiązała się dyskusja, która zakończyła się stwierdzeniem, że rozmowy dotyczące aktualizacji tabel wynagradzania poprzedzą rozmowy o podwyżkach.
W toku dalszej dyskusji podjęto też inne kwestie
– związki zawodowe rekomendują podwyżki kwotowe a nie procentowe (te ostatnie „utrzymają” kominy płacowe i dysproporcje między najmniej i najwięcej zarabiającymi)
– proponowane kwoty podwyżek przedstawił Igor Makacewicz (ZZPCM): 320 pln dla nauczycieli i 280 dla nienauczycieli
– związki zawodowe stoją na stanowisku, by podwyżki nie miały części uznaniowej (proponowanej dla nauczycieli), wynika to m.in. z niedobrych doświadczeń takiej sytuacji przy poprzednich podwyżkach;
Rektor uznał tę propozycję związków.
– wykluczenia lub nie z podwyżek emerytów; związki są za podwyżkami dla tej grupy, co podkreśliła Teresa Ziemba-Graczyk (ZNP)
– asystentów, którzy mają zarobki na poziomie najniższej krajowej o czym wspomniała dr hab. M. Lenartowska, prof. UMK
– potrzebie „przyjrzenia się” tabelom płac dla nauczycieli.
Rektor na zakończenie spotkania oświadczył, iż tegoroczny odpis na Fundusz Świadczeń Socjalnych wyniesie 6,5%. Zasugerował, również, że być może jednak znajdzie się kwota podwyższająca pulę przeznaczoną na podwyżki.
Ustalono, że następne spotkanie będzie miało miejsce za 2 tygodnie (kwestor orzekł, że to konieczny czas do przygotowania danych o zarobkach i aktualnych tabelach wynagrodzeń).
Opracowała: Dorota Bienias