Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"

Spotkanie Prorektora ze związkami zawodowymi II 2025

2025-03-28

Ustalenia i tematy na spotkaniu ze związkami 26 lutego 2025 roku

W spotkaniu uczestniczyli prorektor dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK, mgr Natalia Proń-Nowak, kierowniczka Działu Spraw Personalnych, kanclerz mgr Karolina Sokalska, mgr Anna Bielawiec-Osińska (IP), mgr Dorota Bienias (NSZZ"S"), prof. dr hab. Stanisław Biniak (NSZZ"S"), mgr inż. Lidia Król-Durmowicz (ZZPCM), mgr Katarzyna Leszczyńska (ZNP), mgr Igor Makacewicz (ZZPCM), mgr Joanna Szwarc-Kozłowska (NSZZ"S"), mgr Magdalena Wolska (IP), mgr Teresa Ziemba-Graczyk (ZNP), Ewa Walusiak-Bednarek (protokolantka).

Spotkanie miało charakter informacyjny i dotyczyło szczegółów planowanego systemu ruchomego czasu pracy.

  1. Natalia Proń-Nowak przedstawiła podstawowe zasady systemu.
  2. Igor Makacewicz zauważył, że rozszerzono czasowy zakres możliwego początku (6.30-8.30). Natalia Proń-Nowak potwierdziła to, z propozycją rozszerzenia wystąpiły nowe władze rektorskie.
  3. Igor Makacewicz zapytał, jak w nowym systemie będą traktowane osoby, które mają w tej chwili indywidualny czas pracy. Prorektor odpowiedział, że systemy nie będą w tej chwili łączone.
  4. Magdalena Wolska poruszyła problem osób pracujących w Zwierzętarni, gdzie konieczna jest niekiedy obecność popołudniami i w weekendy. Natalia Proń-Nowak zaproponowała kontakt osobisty w tej sprawie po to, by rozwiązać problem w oparciu o treść umów tych osób.
  5. Prorektor poinformował, że omawiany system będzie działał mniej więcej rok, potem planowane jest wprowadzenie systemu TETA ME. Nie ma w planach włączenia pracowników inżynieryjno-technicznych do wdrażanego w tej chwili systemu ruchomego czasu pracy.
  6. Magdalena Wolska zapytała, czy system będzie działał w weekendy. Natalia Proń-Nowak odpowiedziała, że jest możliwość wprowadzenia w system weekendów.
  7. Igor Makacewicz zapytał, czy w obu częściach uczelni będzie działał jeden system (czy można zacząć pracę w Bydgoszczy i skończyć w Toruniu). Natalia Proń-Nowak odpowiedziała twierdząco, to samo dotyczy różnych obiektów uczelni.
  8. Igor Makacewicz zapytał, czy osoba pracująca w Bydgoszczy i udająca się służbowo do Torunia ma prawo do wykorzystania delegacji. Lidia Król-Durmowicz powiedziała, że w umowie o pracę wskazana jest siedziba/miejsce pracy. Natalia Proń-Nowak potwierdziła, że osoby takie mają prawo do delegacji.
  9. Katarzyna Leszczyńska poruszyła kwestię pracowników Biblioteki. Natalia Proń-Nowak zadeklarowała rozważenie potrzeby włączenia bibliotekarzy do systemu. Prorektor dodał, że strategicznie bierze się to pod uwagę, ale praktycznie będzie to trudne ze względu na tryb zmianowy oraz zbliżający się remont.
  10. Lidia Król-Durmowicz poprosiła o potwierdzenie, że do grudnia tego roku system będzie obejmował tylko administrację, a także o podanie terminów, w których system obejmie pozostałych pracowników. Prorektor na pierwsze pytanie odpowiedział twierdząco. Harmonogram dołączania pozostałych pracowników (już w system TETA ME) będzie następujący; pracownicy inżynieryjno-techniczni – pierwszy kwartał 2026 roku, pracownicy obsługi – drugi kwartał 2026 roku. Nie ma w planach włączenia do systemu nauczycieli akademickich, choć rozważa się wprowadzenie informacji o obecności tych pracowników w budynkach przy wejściu, tak jak to ma miejsce od lat na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i na Wydziale Matematyki i Informatyki.
  11. Natalia Proń-Nowak przypomniała, że również w administracji są osoby z zadaniowym czasem pracy. Anna Bielawiec-Osińska zapytała, czy można do takiej osoby dzwonić w godzinach poza czasem pracy administracji. Dyskutowano na ten temat. Prorektor podsumował tę dyskusję uwagą, że ostatecznie zawsze istotną rolę odgrywa czynnik ludzki, znajomość współpracowników i ustalenia między nimi.
  12. Lidia Król-Durmowicz wyraziła opinię, że wszystkie istotne zmiany wprowadzone w ostatnim czasie dotyczą wyłącznie administracji. Prorektor przypomniał, że w ostatnich latach gruntowne zmiany dotyczyły wyłącznie nauczycieli akademickich. Nie było zmian w administracji od wielu lat. Do władz rektorskich wpływają wyrazy zadowolenia z planów wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Natalia Proń-Nowak podkreśliła wartość widełek czasowych, w których można w sposób indywidualny rozpocząć pracę.
  13. Lidia Król-Durmowicz zauważyła, że kierownik nie może zaplanować zebrania na przykład o godzinie 8 rano. Anna Bielawiec-Osińska powiedziała, że aktywności zbiorowe można planować w godzinach 8.30-14.30.
    Lidia Król-Durmowicz zapytała, kto będzie nanosił ewentualne poprawki w karcie ewidencji kierowników Dziekanatów. Natalia Proń-Nowak odpowiedziała, że dziekan jako bezpośredni przełożony kierownika.
  14. Magdalena Wolska zapytała o zasady odrabiania niedoczasu w pracy. Natalia Proń-Nowak odpowiedziała, że pracownik musi ustalić z przełożonym, kiedy odpracuje niedoczas, i że musi to mieć miejsce w okresie rozliczeniowym.
  15. Anna Bielawiec-Osińska zauważyła, że kontakt z kierownikiem z prośbą o pracę w nadgodzinach może trwać dłużej niż sama praca w nadgodzinach. Natalia Proń-Nowak powiedziała, że konieczność wyrażenia przez przełożonego zgody na pracę w nadgodzinach wynika z kodeksu pracy.
  16. Anna Bielawiec-Osińska poruszyła problem zaangażowania w pracę poza godzinami pracy (myślenie, planowanie itp.). Natalia Proń-Nowak zaproponowała szkolenie na temat, jak być w domu i być w domu.
  17. Lidia Król-Durmowicz zaapelowała o wystosowanie do pracowników jasnego komunikatu w sprawie. Natalia Proń-Nowak powiedziała, że taki komunikat będzie przygotowany.
  18. Magdalena Wolska zapytała, czy uczelnia przewiduje możliwość płatności za nadgodziny. Natalia Proń-Nowak powiedziała, że kodeks pracy wskazuje na pierwszeństwo odbioru nadgodzin w postaci godzin wolnych. Trzeba jednak oczywiście zapłacić za nadgodziny pracownikowi rezygnującemu z pracy. Prorektor uzupełnił, że uczelnia jest gotowa zapłacić za nadgodziny w wymiarze powyżej 16 godzin.
  19. Igor Makacewicz zapytał, o godzinę przyjścia do pracy pracownika, który dzień wcześniej był do późnych godzin wieczornych na delegacji. Natalia Proń-Nowak odpowiedziała, że pracodawcę bezwzględnie obowiązuje konieczność zapewnienia pracownikowi 11-godzinnego dobowego odpoczynku. Anna Bielawiec-Osińska powiedziała, że zasadę tę powinno się przypomnieć wszystkim pracownikom.
  20. Joanna Szwarc-Kozłowska zauważyła, że w przesłanym do konsultacji regulaminie pracy zniknął wprowadzony w zeszłym roku przepis dotyczący dodatkowych dni wolnych wynikających ze stażu pracy (art. 6a). Prorektor powiedział, że stało się to przez pomyłkę, nie rezygnuje się z zapisu.
  21. Igor Makacewicz zapytał, czy osoby pracujące 19 lutego przy organizacji Święta Uniwersytetu robią to w trybie nadgodzin. Natalia Proń-Nowak odpowiedziała twierdząco.
  22. Anna Bielawiec-Osińska zauważyła, że w art. 30 regulaminu czas koniecznego pobytu w pracy jest ustalony na 8-14, a nie na 8.30-14.30. Prorektor powiedział, że zostanie to zmienione w trybie autopoprawki.
  23. W związku z opublikowaniem komunikatu ministra w sprawie podwyżek w sektorze szkolnictwa wyższego ustalono, że na kolejnym spotkaniu zostanie podjęty temat zasad wzrostu wynagrodzeń.                 
GT
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"