Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"

Spotkanie Prorektora ze związkami zawodowymi XII 2024

2024-12-12

Ustalenia i tematy na spotkaniu ze związkami 4 grudnia 2024 roku

W spotkaniu uczestniczyli prorektor dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK, kanclerz dr Tomasz Jędrzejewski, mgr Anna Bielawiec-Osińska (IP), prof. dr hab. Stanisław Biniak (NSZZS), mgr Anida Chudzińska (Dział Socjalny CM), dr hab. Marta Lenartowska, prof. UMK (ZNP), mgr Igor Makacewicz (ZZPCM), mgr Magdalena Pańka (Dział Socjalny), dr Jerzy Romański (NSZZS), mgr Joanna Szwarc-Kozłowska (NSZZS), mgr Teresa Ziemba-Graczyk (ZNP), Ewa Walusiak-Bednarek (protokolantka).

 

  1. Prorektor poprosił o nieupublicznianie zestawień wynagrodzeń udostępnionych związkom.
  2. Ustalono, że prorektor odpowie na pismo IP przed Świętami z zastrzeżeniem, że zaproponowany w odpowiedzi terminarz wprowadzania postulowanych przez związek zmian będzie zawierał ogólne ramy czasowe.
  3. Marta Lenartowska zadeklarowała, że przedstawiciel czterech związków (IP, ZNP, ZZPCM, MOT OZZL CM) w komisji statutowej będzie przedstawiał sprawozdanie z postępów prac komisji przedstawicielom wszystkich związków działających na uczelni.
  4. Prorektor przedstawi rektorowi propozycję NSZZS, by do odpisu na fundusz świadczeń socjalnych rektor dołożył kwotę 0,5 mln z pieniędzy subwencyjnych w celu wypłaty pracownikom dodatku karpiowego.
  5. Ustalono, że władze do 10 grudnia do godziny 12 prześlą związkom nowe symulacje tabel świadczeń socjalnych uwzględniające propozycje związków. Związki do 13 grudnia do godziny 12 prześlą władzom formalną opinię dotyczącą proponowanych przez władze tabel świadczeń socjalnych.
  6. Anna Bielawiec-Osińska w odniesieniu do pkt 1 poprosiła o udostępnienie skorygowanych zestawień (w wersji edytowalnej) w celu ich przekazania do analizy wszystkim członkom związku; takich zestawień, które w razie upublicznienia nie będą budzić kontrowersji. Prorektor poprosił o przekazywanie zestawień wyłącznie poprzez pocztę UMK, Anna Bielawiec-Osińska wyraziła wątpliwość, czy jest to możliwe. Prorektor spotka się w tym tygodniu z kwestorem i inspektorem ochrony danych osobowych w celu ustalenia, czy i w jakim zakresie jest możliwe udostępnienie związkom zestawień wynagrodzeń, które będzie można upublicznić.
  7. Prorektor zadeklarował ustosunkowanie się do wyrażonej na piśmie propozycji ZNP dotyczącej regulaminu świadczeń socjalnych na kolejnym spotkaniu.
  8. Ustalono, że do kwestii poruszonych na poprzednim spotkaniu (a nieporuszonych na spotkaniu bieżącym) prorektor ustosunkuje się na kolejnym spotkaniu.
  9. Ustalono, że tematem styczniowego spotkania będzie regulamin wynagrodzeń.  

 

PROTOKÓŁ ZE SPOTKANIA DOTYCZĄCEGO PRAC NAD REGULAMINEM ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH UMK 

 

1. Prorektor przekazał najnowsze tabele wynagrodzeń ; w 2026 roku wynagrodzenia mają być jawne i w związku z tym muszą nastąpić prace nad odpowiednimi zmianami  w regulaminie wynagradzania.

2. Rektor odniósł się, do zgłaszanych przez naszego przewodniczącego wątpliwości dotyczących uczestniczenia w pracach Komisji Statutowej stwierdzając, że nie ograniczy to w żaden sposób uprawnień związków zawodowych co do opiniowania zmian w Statucie.

3. Prorektor odniósł się do przedstawionych postulatów Inicjatywy Pracowniczej stwierdzając, że niektóre wymagają zmian w Statucie a nawet w ustawie i zobowiązał się (na prośbę przedstawicielki IP) do przygotowania odpowiedzi pisemnej na zgłoszone postulaty.

4. Do przygotowanych przez Panie z administracji (dział socjalny) propozycji nowych zmian do Regulaminu odniósł się pan Kanclerz i wyjaśnił, że zostało to tak oszacowane, aby zapewnić płynność finansową. Wyjaśnił, że nowe środki w nowym roku wpływają pod koniec maja a druga część we wrześniu.

5. Przewodniczący S. Biniak odniósł się do proponowanych zmian w Regulaminie FŚS, i zaproponował aby brać pod uwagę przychody jedynie z zeznania podatkowego pracownika. Kanclerz wyjaśnił, że jeżeli w rodzinie są dzieci pracujące, to te przychody też powinny być brane pod uwagę.

6. Przedstawicielka Inicjatywy Pracowniczej złożyła pismo, wniosek w sprawie jednorazowego dodatku, tzw. „karpiowego”, aby uzależnić ich wysokość od progów dochodowych a wypłaty miałaby być w przedziale 900 zł dla najmniej zarabiających do 150 zł dla najlepiej zarabiających. Rektor odpowiedział, że w takim wypadku byłby deficyt w funduszu w lutym 3 miliony, a tak jest 2 miliony na plus. Rektor stwierdził, że wypłata „karpiowego” w tym roku nie jest możliwa.

7. Prorektor przekazał że nie jest podjęta decyzja dotycząca obliczania od 2026 roku odpisu 6,5 % na fundusz socjalny według nowego poziomu płac (obecnie jest zamrożony na poziomie płac z 2018 roku). Musiałaby być znacznie większa subwencja z ministerstwa. Prorektor spodziewa się, że subwencja na przyszły rok będzie „rozczarowująca”. Minister zapowiada podwyżki 5%, ale Prorektor stwierdził, że pieniędzy wystarczy tylko na 3% a resztę uczelnia będzie musiała dopłacić z własnych funduszy.

8. Kol. Jerzy Romański przedstawił założenia przyjęte przez NSZZ „S” aby przyjąć  podstawę naliczania dofinansowania jako bazową kwotę płynną w wysokości co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego w danym roku (obecnie 2150 zł). Propozycja została przez Prorektora oraz panie z administracji określona jako interesująca ;-).

9. Przedstawicielka ZNP, w uzgodnieniu również ze Związkiem Zawodowym Pracowników CM przedstawiła postulaty do zmian systemowych w Regulaminie Funduszu Świadczeń Socjalnych (zbyt dużo jest dedykowanych dofinansowań dla dzieci, kosztem innych grup i proponują odejście od osobnego dofinansowywania do wypoczynku dla dzieci, zlikwidowanie paczek świątecznych dla dzieci a dodatek świąteczny miałby być dla wszystkich pracowników ; dofinansowanie tylko do przedszkoli, do żłobków jest program rządowy ; propozycja rozdzielenia trudnej sytuacji życiowej od sytuacji losowej ; w przypadku bezzwrotnej pomocy finansowej z tytułu zgonu bliskiej osoby zostawić kwoty uzależnione od dochodu 
i jedna kwota (podniesiona) bez rozdzielania na różne osoby.

10. Prorektor obiecał, że zapozna się szczegółowo z postulatami wszystkich związków i prześle drogą elektroniczną nowe propozycje 10 grudnia do godziny 12, a do 13 grudnia związki mają przesłać swoje opinie.

 Przygotowała
Joanna Szwarc-Kozłowska, KU NSZZ „S”

GT
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"