Postulaty do Statutu UMK
I. Przywrócenie Rad Wydziałów i zaopatrzenie ich w kompetencje:
1) Wybieranie dziekanów przez Rady Wydziałów w składzie rozszerzonym o przedstawicieli wszystkich grup pracowniczych wydziału.
2) Opiniowanie decyzji personalnych, organizacyjnych i dydaktycznych.
3) Opiniowanie decyzji tworzenia jednostek organizacyjnych na szczeblu wydziału.
II. Poszerzenie składu Senatu UMK o dziekanów pochodzących z wyboru (jako członków Senatu z urzędu).
III. Zmiany (demokratyzacja) w trybie prac Senatu
1) Wprowadzenie zasady, że wszystkie głosowania na posiedzeniach Senatu UMK są tajne i są przeprowadzane za pomocą urządzeń elektronicznych.
2) Wprowadzenie immunitetu uczelnianego dla senatorów UMK. Zgodnie z nim pracownicy będący senatorami nie mogliby być zwolnieni z pracy podczas trwania ich kadencji w Senacie UMK oraz przez 3 lat po upływie kadencji. Nie mogliby być także zwolnieni ze stanowiska, chyba że wygasła ich kadencja na danym stanowisku. Nie wolno też obniżać im płacy zasadniczej i zabierać dodatków uznaniowych.
3) Uchylenie immunitetu senatora na wniosek rektora możliwe byłoby większością 2/3 głosów Senatu w obecności minimum połowy liczby senatorów UMK. Podczas posiedzenia rektor byłby zobowiazany przedstawić osobiście uzasadnienie dla uchylenia immunitetu, a senator i jego obrońca (prawnik lub pracownik UMK) mają prawo wystąpić z mową obrończą.
IV. Wprowadzenie zasady obowiązkowego spotkania rektorów UMK ze społecznością Uniwersytetu w Auli UMK - dwa razy w roku kalendarzowym z udziałem mediów (TV UMK). Podczas spotkania każdy pracownik, student i emeryt UMK może zadawać rektorowi i prorektorom pytania.
V. Ograniczenie Rady Uniwersytetu do 5 osób.
VI. Rozszerzenie paragrafu 160, p. 1. : „Rektor zakazuje zgromadzenia lub odmawia udzielenia zgody na organizację zgromadzenia, jeżeli jego cel lub program naruszają przepisy prawa lub ważny interes Uniwersytetu” o wymóg uzasadnienia decyzji z poinformowaniem pracowników o niej. Decyzja rektora musi uzyskać akceptację Senatu na najbliższym posiedzeniu (w głosowaniu tajnym), jeżeli jej nie uzyska staje się nieważna.
VII. Należy wprowadzić funkcję rzecznika wolności słowa i zgromadzeń na UMK. Byłby on powoływany przez Senat UMK i odpowiadałby wyłącznie przed Senatem. Senat miałby prawo wyznaczać mu dodatek funkcyjny do pensji za jego pracę. Rzecznik posiadałby taki sam immunitet jak senatorowie. Miałby prawo występować podczas obrad Senatu i zgłaszać na posiedzeniach wszystkie przypadki łamania zasady wolności słowa i zgromadzeń na UMK. Na żądanie rzecznika Senat powoływałby komisje do zbadania poszczególnych spraw. Raz w roku rzecznik pisałby sprawozdania z przestrzegania wolności słowa i zgromadzeń na UMK. Sprawozdanie to byłoby rozsyłane mailowo do wszystkich pracowników UMK.
VIII. Wprowadzenie do statutu UMK zapisu, że wyniki wszystkich badań opinii pracowniczych przeprowadzanych przez władze UMK (lub na ich zlecenie) muszą być rozesłane wszystkim pracownikom UMK (mailowo) w całości.